ארטריז

A   A   A    

השוואה: חומצה היאלורונית מול הילאן G-F-20

סקירה לנושא תוספי צמיגות לדלקת מפרקים ניוונית של הברך - השוואת הזרקה תוך-מפרקית של מוצרי היאלורונאן (חומצה היאלורונית) והילאן G-F 20. הסקירה וההשוואה פורסמו מטעם שירותי מנהל שירותי הבריאות ליוצאי צבא של ארצות הברית והמועצה הרפואית המייעצת.

חשוב להדגיש, כי חומצה הילירונית, ארטריז מבית "פרינג פרמצוטיקלס ישראל", אינה דומה כלל לא במבנה ולא בצורת ההפקה לחומצות ההילירוניות ממשפחת היליאן G-F 20 וסינויסק. במחקר זה ניתן לראות כי יש יותר תופעות לוואי בהזרקות חוזרות ונשנות עם חומצה היאלורונית מצולבת היליאן G-F 20 ובהשוואה לחומצה היאלורונית Arthrease.

תקציר השוואת חומצה היאלורונית מול הילאן G-F-20

בסקירה זו, היעילות והבטיחות של הזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית או הילאן (שרשרות היאלורונאן מצולבות) נבחנות במסגרת טיפול אפשרי לדלקת מפרקים ניוונית של הברך. כל חמשת החומרים מאושרים על ידי מנהל המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) כ"תכשירים ביולוגים" המותווים לחולים עם דלקת מפרקים ניוונית של הברך שלא הגיבה במידה מספקת להתערבויות לא תרופתיות (לדוגמה, דיאטת הרזיה, פעילות גופנית וכדומה) ומשככי כאבים פשוטים (לדוגמה, אצטאמינופן). במועמדים מתאימים יכלול מהלך הטיפול בין 3 ל-5 הזרקות תוך-מפרקיות על פי המוצר שנעשה בו שימוש.

יעילות

• שבע מטה-אנליזות בחנו את השפעת הטיפול בהזרקות תוך-מפרקיות של חומצה היאלורונית או הילאן. שש מהמטה-אנליזות השוו את השפעת החומצה היאלורונית או הילאן לפלצבו בעוד השביעית השוותה בין נתוני חומצה היאלורונית להילאן. בארבע מתוך שש המטה-אנליזות, נמצאה תועלת בטיפול בחומצה היאלורונית או הילאן על פני פלצבו, אך לא נצפתה כל השפעה מובהקת בשתיים מהמטה-אנליזות. לפחות שני חוקרים ציינו את ההשפעה הגדולה של ההזרקות התוך-מפרקיות של פלצבו שנצפתה. ככלל, כל שבעת החוקרים ציינו איכות הראיות לטיפול זה כלוקות בחסר או בלתי מספקות באיכותן. החוקרים ציינו כי דרושים ניסויים קליניים מתוכננים היטב נוספים כדי לסייע בזיהוי המועמדים שיפיקו את מרב התועלת מטיפול זה.

• במטה-אנליזה שהשוותה בין חומצה היאלורונית להילאן, לא התגלה כל יתרון ביעילות לכל אחת מקבוצות החומרים. אך הסיכון היחסי לאירוע שלילי, תגובה דלקתית או עלייה בכמות הנוזל התוך מפרקי היה גבוה יותר בקרב מקבלי הילאן.

• האקדמיה האמריקאית של מנתחים אורתופדיים (AAOS), האגודה האמריקאית לריאומטולוגיה (ACR), אגודת הכאב האמריקאית והליגה האירופית נגד ראומטיזם (EULAR) תומכות בהזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית או הילאן לחולים שאינם מגיבים כהלכה לטיפולים לא תרופתיים, טיפולים מקומיים או משככי כאבים פשוטים או נוגדי דלקות לא סטרואידים ו/או מי שאינם יכולים לסבול או ליטול נוגדי דלקות לא סטרואידים/תרופות נוגדות דלקת המעכבות את אנזים COX-2. המרכז הארצי למצוינות קלינית (NICE) אינו תומך בטיפול זה לדלקת מפרקים ניוונית של הברך.

• קיימות ראיות מסוימות לכך שחולים עם דלקת מפרקים ניוונית קשה ו/או היצרות משמעותית של המרווח הבין-מפרקי קרוב לוודאי שיגיבו היטב לטיפול.

• קיימות ראיות ברמה נמוכה התומכות בטיפול חוזר ונשנה בהיאלגאן או סינוויסק בחולים שהגיבו היטב לטיפול בעבר. לא נצפתה כל עלייה באירועים שלילים בטיפול חוזר ונשנה בהיאלגאן, אך חלה עלייה באירועים השלילים בקרב החולים שקיבלו טיפולים חוזרים ונשנים בסינוויסק.

• הראיות אינן תומכות במתן שגרתי של הזרקות תוך-מפרקיות של חומצה היאלורונית או הילאן למפרקים אחרים למעט הברך (לדוגמה, הירך, הכתף, הקרסול וכדומה) כיוון שאין די נתונים ושאלות רבות טרם זכו למענה הולם.

בטיחות

• הזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית או הילאן הוא טיפול שנסבל היטב. תופעת הלוואי השלילית הנפוצה ביותר היא כאב ודלקת קלים למשך זמן קצר באזור ההזרקה. שתי מטה-אנליזות העריכו את תדירות האירועים שלילים לעומת פלצבו וציינו עלייה קלה בלבד בסיכון לאירועים שליליים קלים RR 1.19,95% Cl 1.01-1.41, RR 1.08,95% Cl 1.01-1.15)) במטה-אנליזה של וואנג ועמיתים (Wang et. al.), צוינו אירועים שליליים חמורים אצל 3 מתוך 1002 ברכיים שקיבלו חומצה היאלורונית (1-נפיחות, 1-דלקת כלי דם, 1-רגישות יתר) ואצל 1 מתוך 139 ברכיים שטופלו בשרשרות מצולבות של חומצה היאלורונית או הילאן (תגובת כאב אקוטית מקומית).

• אין כל ראיות המעידות על יתרון בטיחותי של מוצר חומצה היאלורונית אחד על פני אחר. אך קיימות ראיות ברמה נמוכה יותר המעידות על סיכון בטיחותי ייחודי של תגובות דלקתיות מקומיות נדירות, תגובה דמוית אלח דם, דלקת גרנולומטותית ותגובות דלקתיות אקוטיות חמורות (SAIR) עם חומצה היאלורונית מצולבת (הילאן G-F 20 או סינוויסק). חשוב להבדיל בין תגובות מקומיות דמויות אלח דם לבין תגובות אנאפילקטואידיות שדווחו לעתים נדירות בלבד לאחר הזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית. תגובה דמוית אלח דם או תגובות דלקתיות אקוטיות חמורות עשויות להופיע לאחר הזרקה שנייה או שלישית במחזור טיפול אחד או בטיפולים נוספים עם הילאן G-F 20 או סינוויסק.

• למרות שהמנגנון של תגובה דמוית אלח דם אינו ידוע, ההשערה היא שהצילוב הכימי (שנעשה בו שימוש בפורמלדהיד ווינילסולפון) להעלאת המשקל המולקולארי של הילאן עשוי להיות אחראי להבדלים ייחודיים אלו ברמת הבטיחות.

Source "VISCOSUPPLEMENTATION for Osteoarthritis of the Knee: Intra-Articular Administration of Hyaluronan (Hyaluronic Acid) and Hylan G-F 20 Products
VHA Pharmacy Benefits Management Services and the Medical Advisory Panel"

גרסות מעודכנות ניתן למצוא בתוך www.pbm.va.gov או ישירות פה , יוני 2008

פרטי קשר

פרינג פרמצוטיקלס ישראל - Ferring Israel

רח' השיטה 8 ת.ד. 3551 פארק התעשיה הדרומי , קיסריה 38900
טלפון : 04-6309500
פקס : 04-6309511

רשתות חברתיות

יצירת קשר

לקבלת מידע נוסף
מלאו את הפרטים הבאים:
שם (*)
יש למלא שם ומשפחה.
טלפון (*)
יש למלא מספר טלפון
עיר מגורים (*)
Invalid Input
דוא"ל (*)
יש למלא כתובת דוא"ל תקינה.
ארטריז